Domovská stránka / Fotoalbum / Prečo je lopta guľatá?

Prečo je lopta guľatá?

Lopta je guľatý predmet používaný v mnohých športoch a hrách. Je obvykle vyrobená z kože, gumy, alebo zo syntetického materiálu. Lopty sú väčšinou duté, naplnené stlačeným vzduchom. Pri prvom pohľade na loptu, sa každý snaží priradiť konkrétnu loptu, ku konkrétnejšiemu športu.  Lopta má veľa podôb,  od malej po veľkú, od guľatej po šišku, alebo od ľahkej volejbalovej lopty po ťažký medicinbal.  Kým malé lopty sú na hádzanárske športy, najväčšie sú určené basketbalistom, tie najťažšie na tréning a posilňovanie. Všetky majú spoločné to, že za ich úspešnosťou musí stáť konkrétny človek, ktorého voláme športovec. Jednotlivec  však často súťaž nevyhráva, vždy sa o to snaží celý kolektív športovcov. Kolektív sa vďaka šikovnosti a guľatosti lopty, chce prebojovať až súperovmu košu, alebo bránke a dať gól či body,  ktoré by mali prispieť aj k víťazstvu celého tímu.

A o víťazstvo nám na škole tieto dni išlo. Vybrali sme si asi najrozšírenejší šport na Slovensku – futbal a k nemu prislúchajúcu guľatú loptu, aby sa nám dobre hralo. Najprv sme sa s mladšími žiakmi pripravovali na obvodové kolo v malom futbale. Na obvodovej súťaži mladších chlapcov sa nám síce podarilo neprehrať ani jeden zápas, no na finále nám to však už nestačilo.  Chlapci z triedy V.A – Makranský D., Matúš L., Zmuda K., a  Sekundy pod vedením kapitána Juraja Ficka, Kundrát V., Šimko J., Polák J., Čech S., Dzurovčín D., a s brankárom  Kos Peter hrali krásny futbalík.  Uvidíme, ako sa nám bude dariť budúci týždeň so staršími žiakmi na rovnakej ploche ihriska a s rovnakou loptou.

Aby sme však nešportovali len mimo školy, stretli sme sa v našej telocvični tento týždeň už na 3. kole Školskej futbalovej mini ligy.

V stredu 30. apríla si mladší žiaci zmerali sily vo vzájomných zápasoch. Turnaj sa začal po vyučovaní a hralo sa nepretržite takmer dve hodiny. Výsledky boli zaujímavé a tešili hlavne víťazov. Poradie tried bolo nasledovné: 1.miesto – Tercia, 2. miesto – Kvarta, 3. miesto –  VIII.A, 4. miesto  -Prima B, 5.miesto – V.A .  Najlepším strelcom bol Kristián Hreňo z Tercie a najlepším brankárom Ján Šimko zo Sekundy.

V piatok 2. mája sa opäť pri guľatej futbalovej lopte stretli triedy starších ročníkov gymnázia. Aj napriek menšej účasti tried, nebola núdza o krásne herné situácie a ešte krajšie brankárske zákroky. Bojovalo sa do poslednej sekundy v každom jednom stretnutí . Poradie tried na prvých miestach bolo prekvapením pre väčšinu zúčastnených.  Prvé miesto obsadila trieda III.AG, 2.miesto trieda Sexta a 3. miesto doterajší favorit predošlých kôl, trieda Septima. Vyhodnocoval sa samozrejme aj najlepší strelec, ktorým sa stal Vladislav Kaľuha a najlepším  brankárom  turnaja sa stal Peter Gazda (obaja z III.AG).

Počas oboch turnajov nechýbali na lavičkách športom zanietení diváci, ktorí sa často starali o pestrú kulisu zvukov, klaksónov, či skandovaných hesiel, povzbudzujúcich hlavne ten ich „Naj tím“.  Diváci sú na každom zápase ďalším hráčom hrajúceho tímu, ktorý vie povzbudiť a odmeniť každú športovú akciu.

V tieto teplejšie dni nás to isto bude ťahať čoraz častejšie vonku na športoviská a ihriská. Verím, že záverečné 4. kolo Školskej futbalovej mini ligy prinesie na konci školského roka opäť veľa športových zážitkov, krásne herné situácie a hlavne potešenie zo športu.  Tak sa už teraz tešíme na opätovné stretnutie s tou „našou“ guľatou loptou.

 Mgr. Viliam Jedinák

 

 
 

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

 
 

Leave a Comment