Bolo že to otázok…A ako to bude?  A môžem aj zaspievať?  A mám dobrú tému?  A môžem ukazovať rukami?  A môžem urobiť akože domček?  A koľko nás bude súťažiť ? A budú aj ceny? A….

No ale všetko sme chápali. Išli sme do novej súťaže a preto viselo veľa otáznikov. Súťažilo sa v rečníckom umení.  Po prvýkrát sme sa zapojili  do  VIII.ročníka medzinárodnej rečníckej súťaže  YOUNG DEMOSTHENES. Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je FACE OF NEW EUROPE Praha a záštitu nad súťažou má minister školstva Českej republiky.

Jasné pravidlá, jasné podmienky – všetko bolo zverejnené na webovej stránke. Víťazi  školského kola postupujú do regionálneho kola. Najlepší z regiónu potom hája svoje farby na krajskom kole. Nuž a „zlatí“ rečníci z kraja postupujú na celoštátne kolo súťaže v Prahe… Ale to už predbiehame.

Dôležitý bol piatok 21.11.2014. V mediálnej učebni sa zišlo 21 súťažiacich a bohaté divácke publikum. Súťažilo sa v štyroch kategóriách od najmladších žiakov až po maturantov. Súťažiaci rečníci si mali pripraviť 1 – 2 minútový monológ na ľubovoľnú tému zo zadaných okruhov. V podstate sa mohlo rečniť o čomkoľvek. Hodnotila sa hlavne originalita témy, práca s informáciami, využitie jazykových prostriedkov, technika práce s hlasom a neverbálna komunikácia. Súťažiaci mali hovoriť na tému, ktorú si sami vymysleli, v žiadnom prípade sa nesmel použiť text iného autora.

No a to by ste mali vedieť, čo všetko sme sa dozvedeli. O čom všetkom dokážu naši žiaci rečniť…

Erik nás zaviedol do budúcnosti, kde boli teleportovacie dvere a v priebehu sekundy sme sa z parku dostali do Auparku.  Bibka urobila prieskum na tému cestovanie, Dávid nám opísal príbeh o chorom chlapcovi a Eugenika rečnila o vesmíre, jeho  nekonečnosti, jeho vzácnosti.

Marek nám odborne vysvetlil čo je „majkraft“, Karolínka sa rozrečnila na tému kreslenie. Hanka nám aj zanôtila „kapusta, kapusta…“ lebo oduševnene rozprávala o folklóre.  Timka si vybrala tému, ktorá lahodila hlavne nám ženám – šperk… Dianka básnila o priateľstve a pravom priateľovi, Lukrécia sa vyznala, ako si predstavuje svoj budúci život, Anna Mária „zabrdla“ do témy mladí a rodičia,  no a Nikole sme skoro uverili, že má naozaj „depku“ – tak nás zaujala svojim vystúpením o depresii.

Helka nám vysvetlila čo znamená slovo na 7 písmen  1k-2u-3l-4t-5ú-6r-7a, Viky precítene rozprávala o láske a rodine a Veronika nás očarila rozprávaním o čiernobielych 8×8 štvorčekoch (rozumej šachovnici a šachu).

Mima nás očarila japončinou a mangou, Nataly nás vtiahla do sveta nákupných maniačok a   novej módy, Dodo zaujato rozprával o spánku a verte, že to bolo nesmierne poučné. Marek, krásny to fešák z Majeroviec, nás navnadil na to, aby sme v živote vždy zabojovali za dobro. Klára sa nádherne rozrozprávala o rodine a o tom ,ako deti občas musia vychovávať svojich rodičov (zbaviť sa igelitiek či bielych ponožiek v topánkach). No a Klaudiu sme počúvali so zatajených dychom, lebo rečnila o pekle.

Úžasné témy, úžasná atmosféra. Naozaj máme super žiakov – talentov. A verte, porota v zložení Mgr. Katarína Nemcová, Mgr. Zuzana Džurdženíkova a Ing.Bernardína Jedináková to mala veľmi, veľmi ťažké. Nakoniec sa rozhodlo a v jednotlivých kategóriách boli udelené tieto ocenenia :

 

I.kategória –

1.miesto – Eugénia Ficková (prima)

2. miesto – Erik Franek (prima)

3.miesto – Bibiána Alžová (V.B)

II.kategória –

1.miesto – Hana Hrubovská (kvarta)

2. miesto – Nikola Alžová (kvarta)

3.miesto – Lukrécia Lecáková (IX.A)

III.kategória –

1.miesto – Helena Markovičová (I.AG)

2. miesto – Viktória Tomková (I.AG)

3.miesto –  nebolo udelené

IV.kategória –

1.miesto – Klára Demčáková (septima)

2. miesto – Marek Gašpar (septima)

3.miesto – Miriama Kacvinská (III.AG)  a tiež   Jozef Kaňuk (III.AG)

Všetci  získali diplomy a vecné ceny. Nuž a tí, ktorí nestáli na pomyselnom stupni víťazov získali účastnícky list a sladkú odmenu.

Víťazi postupujú do regionálneho kola. Už teraz im držíme palce a tešíme sa o rok na ďalšie kolo súťaže. Veď hneď po skončení tejto súťaže sa žiaci pýtali : A bude to aj o rok??? Súťaž bude aj rok, sľubujeme…

Ďakujeme pánovi riaditeľovi za možnosť zorganizovať školské kolo tejto súťaže a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k organizácii súťaže. Išlo naozaj o vydarenú akciu.

No a všetkým potenciálnym rečníkom, ktorí chcú rozprávať a rozprávať odkazujeme, že môžu prísť na krúžok Myslím ekonomicky – Debatakiáda. Tam sa dozvedia oveľa viac…

                                                                                                                             -bj-