Minulý   týždeň   45  žiakov  našej  školy  1. – 4.  ročníka  strávilo  5 dní v Škole v prírode v rekreačnom zariadení Paradise, ktoré  sa   nachádza  600  m.n.m.  v  pohorí   Malá  Fatra  5 km  od  kúpeľného  mesta  Rajecké  Teplice   a 18 km  od  mesta   Žilina   v  rekreačnej oblasti   Rajeckej doliny v ihličnatých lesoch  300 m nad obcou Kunerad.

Každý deň si vychutnávali pobyt na čerstvom vzduchu. Zaujímavá bola pešia túra na blízku farmu „Prístavky“, kde si deti mohli vyskúšať aj jazdu na koni. Popri tom si obzreli aj iné zvieratá napr. kozy,  kravy, zajace, sliepky, ovečky a líšky. Veľký zážitok mali aj z kŕmenia rybičiek v malom rybníku.

Vývoj dopravy na Slovensku mohli deti sledovať pri návšteve Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. Deti mali možnosť vidieť skutočnú trať majsterskú železničnú drezinu, techniku používanú na železnici v minulosti, či ukážku historickej dopravnej kancelárie. Mohli sa zahrať s historickým modelovým koľajiskom a prezrieť si množstvo dvojrozmerného obrazového materiálu.

Nevynechali sme návštevu rázovitej obce Čičmany, ktorá leží v nadmorskej výške 655 m v Strážovských vrchoch pri prameňoch rieky Rajčianky.  Komplex ľudovej architektúry v Čičmanoch bol v roku 1977 vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu. Oboznámili sa aj s tým, že Čičmany sú známe aj ľudovým odevom, v ktorom prevláda biela farba pôvodne domácky vyrábaného textilného materiálu – ľanového plátna a súkna. Odev je bohato zdobený výšivkou, čipkami a aplikáciou vlnených šnúr. Farebnosť výšivky využíva najmä odtiene bielej, žltej, oranžovej a okrovej farby.

Už takmer 700 rokov sa nad obcou Strečno a riekou Váh ako demonštrácia moci a ochrany týči stredoveký hrad, ktorý sme mali možnosť navštíviť. Stredoveký kamenný hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Ako kráľovský hrad a neskôr ako majetok šľachty existoval až do konca 17. storočia, kedy ho kráľ Leopold I. rozkázal zbúrať. Vyvrcholením prehliadky bola návšteva kaplnky, kde sa deti mohli oboznámiť s najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila –  Žofiou Bosniakovou, manželkou Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 35-ročná v roku 1644. Keď po 45-tich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. Práve v kaplnke v krypte hradu Strečno je umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie.

Veľký  obdiv  si  odniesol  Slovenský  betlehem  v  Rajeckej  Lesnej,  ktorý  vytvoril  majster Jozef  Pekara.  Na  tomto  diele  začal  pracovať  v  roku  1980.  Nádherná  expozícia  nezobrazuje iba Kristovo narodenie  v meste   Betlehem  a jeho  život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa  nachádza  uprostred  diela  a  je  začlenená  do  obce  Rajecká  Lesná.  Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské  regióny  svojimi  najznámejšími  miestami  a  pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava,  katedrály  v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom  slovenskej krajiny. Celé  dielo je 8,5 m dlhé,  2,5 m široké a  3 m vysoké. Spolu  je tu rozmiestnených cca 300  postáv, z ktorých sa polovica pohybuje.
Nechýbal ani bohatý kultúrno – spoločenský program (súťaže: Putovanie  s rozprávkami, Na potulkách svetom, Z každého rožka troška), v ktorom si svoju myseľ, šikovnosť, obratnosť či tvorivosť mohli vyskúšať všetci. Neodmysliteľnou súčasťou Školy v prírode je aj karneval, na ktorom sa zabávali tak malí, ako aj veľkí.
Verím,  že  pekné  chvíle,  ktoré  sme zažili  v ŠvP ,  nám   a hlavne deťom zostanú ešte dlho v pamäti.