Ako jediní zástupcovia z nášho mesta a okresu sme sa vo štvrtok 24. novembra t.r. zúčastnili 1. regionálneho turnaja Debatiády.

Súťaže v Košiciach sa zúčastnilo až 42 tímov z prešovského a košického kraja. Turnaj organizuje Slovenská debatná asociácia  a takúto konkurenciu ešte organizátori nezažili.

Našu školu reprezentovali 2 tímy.

Tím GFA 1 – mladší žiaci – Bibiána Alžová (sekunda) a Barbora Hrubovská (prima).

Tím GFA 2 – starší žiaci – Eugénia Ficková a Erik Franek (tercia).

Na turnaj sme sa aktívne pripravovali mesiac predtým. Súťaži sa v debatovaní, kde je treba predkladať fakty, rozobrať ich a zastať si svoju pravdu. Rozhodcovia určia tému – jedna je pripravovaná ale dve témy sú improvizované.

Pred súťažou bola zverejnená pripravovaná téza : Vstup do múzeí a galérií by mal byť zadarmo. Tímy si museli pripraviť tak na súhlasné argumenty ako aj nesúhlasné argumenty. No a priamo na súťaži ich obhájiť podľa presne stanovených pravidiel.

Nuž a priamo na súťaži boli  zverejnené ďalšie tézy :

  1. Deťom do 12 rokov by mal byť všade zakázaný predaj sladkostí a slaných pochutín.
  2. Každé dieťa by malo mať domáce zviera.
  3. Pre deti do 15 rokov by malo byť zakázané pozerať videá youtuberov.
  4. Žiaci základnej školy by mali mať 1 hodinu telesnej výchovy každý deň.

Nuž a teraz buďte múdri a obhajujte svoju pravdu – či ste už na súhlasnej či nesúhlasnej strane. Súťaž v debatovaní je veľmi náročná a úprimne obdivujem našich súťažiacich, ktorí to zvládali veľmi veľmi dobre. Nezískali sme síce medailové umiestnenia, ale nazbierali sme krásny počet bodov do ďalších kôl. Turnaj má totiž 3 kolá (druhé bude vo februári a tretie v apríli) a body sa sčítavajú. Najúspešnejších 6 družstiev sa môže zúčastniť celoslovenského kola. Nuž a my sa nevzdáme a určite budeme bojovať ďalej.

Ďakujem našim žiakom za super reprezentáciu našej školy a statočnosť. Vstávali sme totižto veľmi skoro ráno a cestovali do Košíc autobusom o 5.45 hod. Súťaž skončila až   poobede a domov sme sa dostali a neskoro večer. Síce unavení ale spokojní.

Už teraz sa tešíme na ďalšie kolá.

-bj-