Tieto prázdniny sú pre našich dvoch gymnazistov – Lauru Krajňákovú a Janka Demetera veľmi výnimočné. Ako úspešní výhercovia súťaže o štipendium na The Oxford Spires Summer School (Letnej škole Oxfordu) sa v termíne od 28.7.-10.8. zúčastnili letného dobrodružstva plného nezabudnuteľných zažitkov práve v Oxforde.

A aké dojmy si odtiaľ odnášajú?

„Všetko, čo sme na The Oxford Spires Summer Shool zažili, nás naučilo veľa. Bola to skvelá príležitosť spoznať vzácnych, inšpiratívnych ľudí, naučiť sa niečo nové. Zažili sme veci, na ktoré naozaj nezabudneme. Boli to pekné momenty, plnohodnotné prednášky, večerný Oxford, zaujímavý program – navštívili sme rôzne anglické múzeá, ako napríklad: Ashmoleanove, miestnu botanickú záhradu, Londýn, Blenheimský palác, Oxfordský hrad a mnoho iného. Večerami nás čakal tiež pestrý program – hry, filmy, športový a debatný večer, karaoke, divadlo. Dokonca sme si vyskúšali, ako to chodí na súde (mock trial). No to, čo si budeme pamätať najviac, sú rozhodne ľudia, ktorých sme tam spoznali… ostatní študenti, prednášajúci, zamestnanci a takisto aj príjemní a ochotní Angličania. Po skončení letnej školy, máme oveľa viac motivácie učiť sa niečo nové (hlavne jazyky… počas tých 2 týždňov sme si sami vyskúšali, ako dôležité je angličtinu ovládať), vyskúšať niečo podobné ako táto letná škola, cestovať a stretnúť týchto ľudí čím skôr. Už teraz nám to celé chýba.“ (Laura & Janko)

Máme veľkú radosť z toho, že sa práve naša škola môže pýšiť šikovnými a ambicióznymi mladými ľuďmi, ktorí majú motiváciu učiť sa aj mimo našej pôdy. O tom, že to stojí za to pracovať na sebe, svedčí aj skutočnosť, že jednou z spolu-organizátoriek The Oxford Spires Summer School je rodáčka z východu Anka Schnitzerová, ktorá v Anglicku študovala a momentálne tam aj pracuje. Veríme, že to nie je poslednýkrát, čo sa naši študenti zapojili do súťaže v písaní esejí a aj v budúcnosti sa jej zúčastnia ďalší odvážlivci.

A.Š.