Domovská stránka / Fotoalbum / Erasmus+ kurz na Cypre

Erasmus+ kurz na Cypre

V čase od  23. – 28. októbra  2021 som sa zúčastnil vzdelávacieho kurzu s názvom  FACING BEHAVIOURAL PROBLEMS – Indiscipline, racism and bullying in the classroom,  ktorý sa konal v meste  Limassol na Cypre.

Ako učiteľ geografie sa mi žiada poznamenať, že hoci je Cyprus členom Európskej únie, používa euro a je súčasťou európskej – gréckej civilizácie, geografický už patrí do Ázie.

Tento slnkom zaliaty ostrov ponúka veľa toho, čo láka turistov. Azúrové pláže, archeologické a antické zrúcaniny, členité hory, malebné dedinky, živé mestá a tradičnú kuchyňu… Už samotná  cesta z letiska Paphos do mesta Limassol po diaľnici, ktorá vedie v celej dĺžke pozdĺž pobrežia, ma v tomto utvrdila.  Domáci mi hovorili, že u nich leto augustom nekončí, čo môžem naozaj potvrdiť, lebo aj na konci októbra pokračovala letná sezóna so všetkým, čo k tomu patrí a mesto Limassol aj okolie bolo plné turistov.

Samotné mesto Limassol je druhé najväčšie na Cypre, ale je hospodárskym a hlavne finančným centrom štátu, hoci veľkosťou ho možno prirovnať k nášmu Prešovu.

Na kurze sme získali  informácie o antirasistických programoch a programoch proti šikanovaniu realizovaných na Cypre. Kurz predstavil usmernenia, činnosti a programy, ktorými možno incidenty správania vyhodnotiť a riešiť pomocou vhodných metód a praktík, čím sa výrazne zníži ich frekvencia. Na kurze sme boli oboznámení s postupmi na implementáciu celého radu aktivít, projektov a programov v rôznych oblastiach vzdelávania a školského života.

Diskusie a skupinové práce obohatili zdieľanie nápadov a výmenu skúseností medzi účastníkmi. Navštívili sme centrum starého mesta Limassol, stredoveký hrad, starobylé pravoslávne chrámy, múzea, archeologické náleziská a iné antické pamiatky, kde sme realizovali aktivity a zber údajov pre skupinovú prácu.

V rámci kurzu sme mali možnosť oboznámiť sa nielen s realitou vzdelávacieho systému na Cypre, ale aj realitou života obyčajných ľudí na Cypre.

Pozitívnou súčasťou tohto kurzu bola aktívna účasť v medzinárodnej skupine učiteľov z ďalších krajín Európy a možnosť nadviazať nové kontakty.

Kurz bol realizovaný a finančne podporený v rámci projektu programu Eramsus+ s názvom Vzdelaní učitelia pre modernú školu, číslo zmluvy 2019-1-SK01-KA101-060067.

R. Kľučár

 
 

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

 
 

Leave a Comment