Katolícka cirkev začne v utorok 18. januára Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý každoročne vrcholí 25. januára, sviatkom obrátenia sv. apoštola Pavla. Táto silná tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra 1965, keď krátko pred uzavretím Druhého vatikánskeho koncilu, pozval ekumenických pozorovateľov na slávenie liturgie v Bazilike svätého Pavla za hradbami, aby sa im poďakoval za ich účasť na koncile.

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi.

Tohtoročná téma odkazuje na skúsenosť mudrcov z Matúšovho evanjelia a vybrala ju Rada cirkví Blízkeho východu, ktorá má sídlo v Bejrúte v Libanone: „Videli sme na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť“ (Mt 2,2). Počas ekumenického týždňa všetky cirkevné komunity môžu využiť materiály dostupné v rôznych jazykochSpoločne ich pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví. Slovenský preklad zabezpečila Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku a Ekumenická rada cirkví. 

Pozvánka na celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu

Celoslovenská ekumenická bohoslužba bude v nedeľu 23. januára 2022 o 10:00 v Evanjelickom Novom kostole na Legionárskej ulici v Bratislave. Naživo ju prinesie RTVS. Zúčastnia sa na nej čelní predstavitelia kresťanských cirkví, ktoré sú združené v Ekumenickej rade cirkví na Slovensku. Pozvaní sú aj predstavitelia verejného života.

Na bohoslužbe sa zúčastnia aj členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Chýbať nebude bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Svojich zástupcov bude mať na bohoslužbe Evanjelická cirkev a. v., Pravoslávna cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev, Cirkev bratská, Bratská jednota baptistov a ďalšie cirkvi.

Zdroj: tkkbs.sk