Pápež František v nedeľu počas tradičnej modlitby Anjel Pána uviedol, že s „obavami sleduje rastúce napätie súvisiace s Ukrajinou“. Veriacich preto vyzval, aby budúci týždeň venovali modlitbám za mier, píše agentúra AFP.

„So znepokojením sledujem rastúce napätie, v dôsledku ktorého hrozí, že mieru na Ukrajine bude zasadený nový úder a taktiež spochybnená bezpečnosť európskeho kontinentu,“ povedal pápež. Zdôraznil, že všetky činy a iniciatívy politikov by mali skôr ako straníckym záujmom slúžiť tomu, aby ľudí spájali. „Ktokoľvek presadzuje svoje vlastné ciele na úkor iných, prehliada svoju ľudskú podstatu, pretože všetci sme boli stvorení ako bratia a sestry,“ povedal najvyšší pontifex.

Svätý otec preto v tejto súvislosti navrhol, aby bola streda 26. januára dňom modlitieb za mier.

Napätie medzi Ruskom a krajinami západného bloku v posledných týždňoch vzrástlo v súvislosti s presunmi ruských jednotiek k hraniciam Ukrajiny. Moskva však akékoľvek tvrdenia o plánovaní invázie na Ukrajinu odmieta.

My sa budeme modliť v škole každý deň desiatok sv. ruženca pred vyučovaním za pokoj na Ukrajine, taktiež modlitbu Anjel Pána budeme obetovať na tento úmysel.