Sicília… niekto by povedal, že ideálne miesto na letnú dovolenku, iní zasa ostrov s obyvateľmi, ktorí sa nikam neponáhľajú a často je im takpovediac „všetko jedno“. Nuž, dá sa povedať, že naša skúsenosť je presne takáto – miestami sme sa kochali na dych berúcich scenériách prírodných krás sicílskeho ostrova a niekedy priam žasli a pýtali sa sami seba strohé „Prečo?“.

Vlastníkmi týchto pocitov sme my – účastníci (4 žiaci a 2 sprevádzajúci pedagógovia) spoločného stretnutia medzinárodného projektu s názvom Literacies at the service of integration and citizenship, ktorý na Cirkevnej spojenej škole vo Vranove nad Topľou realizujeme pod hlavičkou programu Erasmus+. Projekt s dlhým názvom má v krátkosti za cieľ podporu a rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov nielen na týchto partnerských školách. Stretnutie, ktoré v tomto prípade zastrešovala škola Istituto Comprensivo San Domenico Savio so sídlom v meste San Gregorio di Catania, sa uskutočnilo v týždni od 28. marca do 1. apríla 2022.

V rámci programu stretnutia nechýbali prezentácie partnerských škôl, ktoré si pripravili samotní žiaci ešte pred príchodom. Podstatná časť týždňových aktivít bola venovaná predstaveniu rôznorodých činností, ktoré sme na školách realizovali v súvislosti s podporou záujmu o čítanie a rozvoja čitateľskej gramotnosti. Osobitný dôraz bol kladený na rozbor knihy Zlodejka kníh (napísal Markus Zusak), ktorá bola predmetom tohto stretnutia. Keďže žiadosť o financovanie projektu bola podávaná v roku 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny (2020), leitmotívom všetkých aktivít smerujúcich k podpore čítania je práve tematika hrôz vojny ako takej, čo v tomto čase naberá na svojej aktuálnosti a opodstatnenosti.

Ťažká práca žiakov bola samozrejme odmenená aj zaujímavými výletmi, z ktorých povedané slovami žiakov „TOPka“ bol výlet spojený s výstupom na najvyššiu európsku činnú sopku (Etna), ktorej nevyspytateľnosť a silu sme si mohli vyskúšať na vlastných telách. Okrem toho nás očarilo miesto Taormina – mestečko plné reštaurácií obchodov a nezabudnuteľnej atmosféry, ktorého grécky amfiteáter s panoramatickým výhľadom na Etnu a pobrežie sa ešte aj dnes využíva na koncerty a divadelné predstavenia rôzneho druhu.

Vďaka tomuto (aj keď krátkemu) pobytu sme sa uistili v tom, že Sicília nie je len obyčajným ostrovom. Je to miestom, kde sa dá zažiť doslova všetko. Od prechádzok úzkymi uličkami plných maličkých a neustále trúbiacich áut a motocyklov, cez starobylé chrámy stojace vedľa historických stavieb často na základoch antiky, až po špeciality miestnej lahodnej kuchyne, v rámci ktorej pomyselnú čerešničku na torte v tomto prípade predstavuje miestna špecialita s názvom Arancini

Na záver už ostáva len veriť, že rovnako úspešné budú aj ďalšie mobility našich kolegov a žiakov v partnerských krajinách, na ktorých príprave sa už teraz usilovne pracuje. Tento medzinárodný projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore programu Erasmus+ 2020-1-SK01-KA229-078240.