V čase od 12. do 18. júna 2022 som sa zúčastnil vzdelávacieho kurzu s názvom  ISLAND – LANDSCAPE AND LEGENDS, ktorý prebiehal v hlavnom meste Reykjavik, na malebnom súostroví Vestmannaeyjar aj v ďalších lokalitách.

Island je krajinou, kde oheň a ľad koexistujú spolu na jednom území. Je pomerne stále sopečne aktívny, lebo sa tu spája severoamerická a euroázijská tektonická doska. Málo osídlený ostrov ležiaci v severnej časti Atlantického oceánu s celkovou populáciou iba 360 000 obyvateľov ponúka tie najkrajšie prírodné javy a scenérie.

Krásu tohto miesta, ktoré bolo osídlené ľuďmi ako jedno z posledných na Zemi, je ťažké popísať slovami. Island je krajina, kde ohromujúcu silu prírody aj skutočne pocítite! Magická zem, kde geotermálne horúce bazény a gejzíry vyvierajú priamo zo zeme, kde možno vidieť polárnu žiaru, sopky, útesy, čierne pláže, lávové polia, ľadovce a mohutné vodopády vytvárajúce dúhy nad majestátnymi horami – všetko obklopené sviežou zeleňou. Niečo, čo sa človeku naozaj oplatí vidieť na vlastné oči. Mnohé z týchto miest som počas kurzu navštívil osobne a videl na vlastné oči, začo som veľmi vďačný.

Island leží ďaleko na severe a preto hoci stredná Európa má už v polovici júna leto v plnom prúde, tu bolo po celý čas „príjemných 5 až 10 stupňov“. Pre mňa však osobnou výhodou bola skutočnosť, že repelent pri cestovaní po Islande som mohol nechať doma! Na Islande totiž nežijú žiadne komáre. Vďaka tejto polohe Islandu som taktiež mohol zažiť o polnoci svetlo ako na poludnie. Pozorovanie veľrýb bolo pre mňa jednou z najatraktívnejších aktivít na Islande.

Na kurze sme získali  informácie o používaní metód a stratégií, ako je možné zapojiť každého študenta do vyučovacích hodín a aktivít prostredníctvom kultúry a prírodnej krajiny na Islande. Kurz nás oboznámil s postupmi na rozvíjanie a uplatňovanie vedomostí, zručností a postojov relevantných pre inkluzívne vzdelávanie v kultúrnom kontexte. Mali možnosť oboznámiť sa nielen s realitou vzdelávacieho systému na Islande, ale aj realitou života bežných miestnych ľudí. Získali sme nové vedomosti o miestnej prírode, kultúre aj histórii. Navštívili sme napríklad Národné múzeum, zrekonštruované obydlia Vikingov, Činoherný workshop – predstavenie Njalovej ságy a Vikingský festival.

Keďže účastníci kurzu pochádzali z viacerých európskych krajín, pozitívnou súčasťou tohto kurzu bola aktívna účasť v medzinárodnej skupine učiteľov, s tým spojené vystupovanie v multikultúrnom prostredí a možnosť nadviazať nové kontakty.

Kurz bol realizovaný a finančne podporený v rámci projektu programu Erasmus+ s názvom Vzdelávanie – nádej pre našu budúcnosť, číslo zmluvy 2020-1-SK01-KA101-077774.

                                                                                                                                                           R. Kľučár