V termíne od 18. do 25. februára 2023 sme sa spolu s Mgr. J. Tušimom a 5 žiakmi (3 z triedy septima, 2 z triedy tercia) zúčastnili zahraničnej pracovnej cesty, ktorá bola realizovaná ako súčasť medzinárodného projektu programu Erasmus+ s názvom Human Rights Education. Išlo v poradí už o predposledné stretnutie v rámci partnerstva, pričom hostiteľskou školou bola v tomto prípade škola Polinas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi z tureckého mesta Manisa.

Týždenný program v sebe zahŕňal aktivity zamerané na hlavnú tému stretnutia, ktorou bolo hľadanie spájajúcich prvkov skrz vzájomných rozdielov medzi nami.

Okrem tradičnej návštevy a prehliadky školy, rôznych spoločných workshopov a skupinových aktivít sme sa v rámci bohatého programu mali možnosť zoznámiť aj s kultúrno-historicky významných miest Turecka, ktorých význam siaha ďaleko za hranice tejto rozsiahlej krajiny.

Medzi tie TOP momenty bezpochyby patrí návšteva ruín antického mesta Efes, neďaleko ktorého sa nachádza aj údajný dom zosnutia Panny Márie. Možnosť prechádzať sa po starobylých uliciach dávneho mesta, ktoré bolo súčasťou zrodu našej civilizácie bola pre nás vzácnym zážitkom, ktorého hodnotu si uvedomíme až s odstupom času.

Obdobné pocity údivu, avšak tentokrát z novšej architektúry, sme zažívali počas návštev tradičných miest neďaleko pobrežia Egejského mora, ktoré v minulosti obývali obyvatelia Grécka. Jedným z nich bolo aj Alaçatı, často známe svojou architektúrou, vinicami, veternými mlynmi a morom. Alaçatı je jedno z najtradičnejších miest v Turecku s kamennými domami, úzkymi uličkami, butikovými hotelmi a reštauráciami so stolmi na uliciach Ich vplyv je možno badať nielen na typicky modrých okeniciach snehovo bielych fasád jednoduchých domčekov, ale aj na takmer až bezstarostnom spôsobe života.

Pomyselnou čerešničkou na torte nášho tureckého putovania bola piatková exkurzia do jednej z najväčších turistických atrakcií v Turecku – Pamukkale. Svah pokrytý snehovo bielym travertínom skutočne vzhľadom pripomína kopec, alebo hrad bavlny. Areál sa nachádza v juhozápadnej časti krajiny neďaleko mesta Denizli. Hneď v jeho susedstve sa nachádza Hierapolis, antické mesto na kopci nad termálnymi kúpeľmi Pamukkale, ktoré kedysi patrilo do Frýgijského kráľovstva. Mesto prosperovalo vďaka využitiu horúcich prameňov pri farbení vlnených tkanín a tiež vďaka prekvitajúcemu obchodu s tkaninami. Medzi najúchvatnejšie pamiatky bezpochyby patrí dobre zachované divadlo z čias cisára Hadriána.

Na záver sa patrí poďakovať naším tureckým hostiteľom, ktorí pre nás pripravili náročný, no za to bohatý program. Nám už ostáva len im túto štedrosť oplatiť počas posledného stretnutia projektu, ktoré sa uskutoční počas prvého májového týždňa na Slovensku.

Mobilitné stretnutie bolo realizované a finančne podporené v rámci projektu programu Erasmus+ Human Rights Education, číslo zmluvy 2020-1-SK01-KA229-078211_1.

R. Majzlík