V dňoch 20.3. až 24.3.2023 sme sa zúčastnili mobility Erasmus+ v rámci projektu pod názvom „Literacies at the service of integration and citizenship“ v meste Toulouse na západe Francúzska. Mobilita a aktivity s ňou spojené boli zamerané na literatúru predstavujúcu osudy židovských deti počas II. svetovej vojny. Program upriamuje našu pozornosť na integráciu spoločnosti aj v súčasnosti. Účastníkmi tohto projektu nasledujúce krajiny: Francúzsko, Slovensko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko.
Počas nášho pobytu v Toulouse bol pre nás pripravený bohatý program. Prvý deň nás slávnostným príhovorom privítal pán riaditeľ školy Collége Henri de Toulouse-Lautrec a žiaci nás prekvapili vystúpením kapely, v ktorej zazneli francúzske ako aj britské hity. Po vystúpení nasledovali ice-breaking games, počas ktorých sme mali možnosť spoznať účastníkov projektu. Poobede nasledovala obhliadka centra Toulouse so sprievodcom a taktiež sme navštívili viceprimátora mesta Toulouse v nádhernej historickej budove radnice mesta. Aktivity prvého dňa sme ukončili rozchodom žiakov do rodín, ktoré pre nich mali pripravený ďalší program.
Utorok sa niesol v duchu aktivít a workshopov súvisiacich z obsahom projektu. Žiaci prezentovali svoje práce spojené s knihou „ The bag of Marbles“, neskôr si zahrali vedomostný kvíz o Európe, potom nasledoval basketbal a na záver si žiaci vyrobili mešce, ktoré boli jedným zo symbolov prečítanej knihy.
V stredu sme sa presunuli do stredovekého mestečka Carcassone, kde nás čakala prehliadka hradu známeho tiež pod názvom La Cite, mesto. Hradby obkolesujú mestečko s gotickou katedrálou, ktoré ročne privíta 3 milióny návštevníkov.
Hrad stojí na mieste, kde prvou opevnenou budovou bolo oppidum už v 6. storočí pred Kristom. Ležalo na križovatke ciest medzi Stredozemným morom, Atlantikom, Pyrenejským polostrovom a zvyškom Európy. V roku 27 pred Kristom bola stavba premenovaná z Carcaso Volcarum Tectosagum na Colonia Iulia Carcaso. Už v 3. a 4. storočí tu stáli 1,2 kilometra dlhé hradby, ktoré spolu s hradom tvorili úctyhodné 3 kilometre dlhé opevnenie. Rimania pridali bašty v tvare konskej podkovy a opevnili východnú a západnú bránu. Dnes majú hradby 52 veží.
Štvrtok bol veľmi aktívny a športový. Hneď po príchode do školy sa žiaci zúčastnili kurzu rugby a taktiež mali možnosť súťažiť medzi sebou v malých tímoch. Niektorí pravidla hry pochopili až po aktivite, no nenechali si pokaziť zábavu a radosť zo športu. Po športových aktivitách nás čakal chutný obed v neďalekej reštaurácií a potom nasledovali ďalšie aktivity v centre mesta, ktoré overili navigačné schopnosti žiakov, prácu s mapou a vyhľadávaním informácií o pamätníkoch z čias II. svetovej vojny. Na záver dňa sme sa opäť stretli v škole, kde sme obdŕžali certifikáty o účasti na projekte.
Piatok bol dňom našej rozlúčky s učiteľmi a žiakmi, nasledovali objatia, milé slová, zopár fotiek, slz, a tak sme pokračovali do Lúrd, pútnického mesta, kde sme mali možnosť sa zúčastniť slávnostnej sv. omše, ruženca, poďakovať sa, pomodliť a odovzdať nás, naše rodiny, spolužiakov a kolegov pod ochranu Panny Márie.
Mobilita bola realizovaná a finančne podporená v rámci projektu Erasmus+ , číslo zmluvy 2020-1-SK01-KA229-078240_1.
Ewa Agnieszka Grajcarová