Štúdium na našej škole bola automatická jasná voľba už od 1. ročníka ZŠ, keďže moja mamka bola a je súčasťou CSŠ. Hodnota toho, čo máme, kde v živote trávime čas, si často uvedomíme až po jej skončení. Ja som bol ale jeden z mála, kto počas štúdia (kvôli futbalovým povinnostiam) na 3 roky odišiel študovať na iné školy. Keď som sa vrátil, tak som dokázal porovnať to, že aj napriek pozitívnym skúsenostiam na iných školách, tak len na tej našej som sa cítil ako doma🫶. Veľmi si vážim to, že mi dokázali vyjsť v ústrety a mohol som mať 2 roky individuálny študijný plán a prispôsobili mi tomu podmienky. Tým, že som do školy nechodil každý deň, stále som sa veľmi tešil na spolužiakov, učiteľov a atmosféru, ktorú som v škole zažíval. Hlavne posledný ročník, keď sme už cítili, že končí jedna veľká etapa, sa posilnili vzťahy medzi spolužiakmi a aj učiteľmi. Mám spolužiakov, dnes už veľmi dobrých priateľov, s viacerými sa poznáme od 6. rokov a niektorí z nich sú už teraz priatelia na celý život❤️.

Určite časť mojej osobnosti je ovplyvnená našou školou a to hlavne vďaka učiteľom, ktorí okrem toho, čo mali učiť, sa často rozhodli zmeniť program hodiny a dať nám pohľady a rady do života. Myslím, že sa nevyjadrím len za seba ak poviem, že to boli tie najvzácnejšie hodiny☺️ CSŠ je u mňa jedným slovom rodina. Moje pôsobenie po škole ako je gymnázium je odlišné od väčšiny a aj preto si dovolím na záver napísať názor, že vzdelávanie je veľmi dôležité, ale vzťahy a ich budovanie a kvalita sú v živote to hlavné a najvzácnejšie. A to je to, čo našu školu od mnohých odlišuje.

PS: Pri písaní tohto a spomínaní na veľa úžasných hodín, kedy sme sa my žiaci cítili na jednej úrovni s učiteľmi a dokázali sa baviť o čomkoľvek, mi napadla myšlienka, ako by sa z času na čas mohli organizovať stretnutia po škole, kedy sa aj učitelia a žiaci dokážu po nejakom čase stretávať a udržiavať tak to, čo počas školy vzniklo❤️.

JURAJ FICKO, Health and Performance Coach in Prague